فشار خون بالا
فشار خون بالا یا پرفشاری خون (به انگلیسی: Hypertension) که گاهی به آن پرفشاری شریانی گفته می شود، یک بیماری مزمن است که در آن فشار خون در شریان ها بالا می رود. به دنبال این افزایش فشار، قلب باید برای حفظ گردش خون در رگ های خونی شدیدتر از حالت طبیعی فعالیت کند. فشار خون شامل دو مقیاس سیستولی و دیاستولی است که وابسته به انقباض (سیستول) یا استراحت (دیاستول) ماهیچه قلب بین ضربان ها می باشند. بر اساس آخرین گاید لاین یا دستورالعمل طبقه بندی فشار خون بالا از انجمن قلب امریکا در سال 2017 (معتبر ترین منبع و گاید لاین بیماریهای قلبی) در حالت استراحت، فشار خون طبیعیِ سیستولی (یا حداکثر فشار خون) بین 90 تا 119 میلی متر جیوه و فشار خون طبیعی دیاستولی (یا حداقل فشار خون) بین 60 تا 80 میلی متر جیوه است و اگر فرد دارای فشار خون 120_129 میلیمتر جیوه سیستول و زیر 80 دیاستول باشد فرد دارای فشار خون افزایش یافته می باشد (مرحله پیش فشار خونی) در صورتی که فشار خون به طور مزمن برابر یا بیش از 130 بر روی 80 میلی متر جیوه باشد، فرد در مرحله یک پر فشاری خون قرار دارد و اگر فشار خون بیشتر از 140 میلی متر جیوه سیستول یا 90 دیاستول باشد از مرحله دو فشار خون بالا رنج می برد. قابل ذکر است که در فشار خون های بالا و زیر 140 میلی متر جیوه (130-139) اولویت درمان با اصلاح شیوه زندگی می باشد (کاهش وزن، کنترل استرس و... نه استفاده از قرص های کاهنده فشار خون).

نزدیک به 50 درصد از مبتلایان به فشار خون از بیماری خود مطلع نیستند و بسیاری از بیماران به صورت تصادفی از فشار خون خود با خبر می شوند. درصد زیادی از بیماران مبتلا به فشار خون، بیماری خود را کنترل نمی کنند.

پرفشاری خون در یکی از دو گروه پرفشاری اولیه یا پرفشاری ثانویه قرار می گیرد. حدود 90 تا 95 درصد از موارد از نوع پرفشاری اولیه هستند و این بدان معناست که هیچ دلیل پزشکی مشخصی برای آن وجود ندارد.5 تا 10 درصد دیگر از نوع پرفشاری ثانویه هستند که شرایط تأثیرگذار بر کلیه ها، شریان ها، قلب یا دستگاه غده درون ریز باعث ایجاد آن می شوند.

در برخی موارد بالا رفتن فشار خون باعث خون ریزی مغزی می شود. پرفشاری خون عامل خطر عمده در سکته مغزی، سکته قلبی (حملات قلبی)، نارسایی قلب، آنوریسم های شریانی (به عنوان مثال آنوریسم آئورت)، بیماری شریان های پیرامونی و دلیل بیماری های مزمن کلیه است. حتی افزایش خفیف فشار خون شریانی نیز با کاهش امید به زندگی مرتبط است. تغییر رژیم غذایی و روش زندگی می تواند در کنترل فشار خون مؤثر بوده و خطر عوارض ناشی از آن را بر سلامتی کاهش دهد. با این حال، درمان دارویی غالباً برای افرادی که تغییر روش زندگی در آن ها بی تأثیر بوده یا کافی نبوده است، ضروری می باشد.

برای اینکه فشار خون خود را کنترل کنید از دستگاه فشار سنج امرن میتوانید استفاده نمائید.

نتایج یک تحقیق بین المللی با همکاری گروهی از محققان و دانشمندان ایرانی دربارهٔ تأثیر تغذیه در مرگ ناشی از بیماری های قلبی-متابولیک (بیماری های قلبی و عروقی و دیابت و سکته های مغزی) در 20 کشور خاورمیانه و شمال آفریقا نشان می دهد که فشار خون مهم ترین عامل مرگ در اثر این بیماری ها در تمام این کشورها است. در تمام این کشورها، بیماری های قلبی-متابولیک عامل 43 درصد از مرگ های زودرس (زیر هفتاد سال) بوده است. در ایران نیز فشار خون بالا (بالای 115) مهم ترین عامل خطرساز و باعث مرگ دو هزار و 35 نفر در ازای هر یک میلیون نفر جمعیت است.


مرجع : ویکی پدیا